Napad na Strahinju Ćirića u Negotinu identičan napadu na Borka Stefanovića, odgovornost na Vučiću

Lideri Saveza za Srbiju ocenili su danas da je napad na organizatora lokalnih protesta “Jedan od pet miliona” Strahinju Ćirića u Negotinu “apsolutno identičan” slučaju iz Kruševca u kom je prošle godine fizički napadnut jedan od lidera tog opozicionog bloka Borko Stefanović i naveli da je “za sve što se dešava u Srbiji, direktno odgovoran Aleksandar Vučić”.

Pokazavši fotografije pretučenog Strahinje Ćirića, viši savetnik Poslaničke grupe Dveri Jugoslav Kiprijanović objasnio je da se ovaj napad desio sinoć, oko 22 sati, kada se Ćirić vraćao kući sa protesta u Kladovu.

„U ulazu zgrade sačekala su ga trojica nepoznatih mladića, naneli mu više udaraca, usled kojih je izgubio svest. Kada se osvestio, pozvao je policiju koja ga je odvela u najbližu stanicu Hitne pomoći. Tamo mu je kosntatovana povreda oka i udarac u potiljak, a osim hitnog medicinskog pregleda, nije obavio snimak ni oka ni glave, jer još uvek čeka uput lekara da bi u Boru snimio povrede. Rekao mi je da sumnja da je napad na njega direktno povezan sa njegovim učešćem u organizaciji protesta, kao i sa tim što je spominjao čuvenog Zelju kao alfu i omegu u Kladovu“, rekao je Kiprijanović.

Lider Levice Srbije Borko Stefanović poručio je da Savez za Srbiju zahteva od MUP da u najkraćem roku pronađu počinioce i objave njihova puna imena i prezimena, podignu optužni predlog i utvrdi ko stoji iza napada koji je očigledno organizovan, a ne spontan. On je podsetio da napad na njega i njegove kolege u Kruševcu čak ni posle skoro četiri meseca nema pravni epilog, da ne postoji ni optužica protiv ljudi koji su identifikovani kao napadači.

„Ministar policije uemsto da se bavi zataškavanjem poteza njegovog oca koji učestvuje u sumnjivim preprodajama hotela u Beogradu, bolje da se usredsredi na to da se počinioci i nalogodavci ovog dela pronađu“, rekao je Stefanović.

Jedan od osnivača Saveza za Srbiju Dragan Đilas rekao je da sve što se dešava u Srbiji, dešava se tako je direktno koordinisano ili osmišljeno u samom vrhu vlasti.

„Sve što se dešava povezano je sa Aleksandrom Vučićem i za sve što se desi, za svakog ko bude napadnut, za svake batine, za svako maltretiranje zaposlenih, za svako maltretiranje žena od strane lokalnih čelnika SNS, odgovoran je i kriv isključivo Aleksandar Vučić“, poručio je Đilas.

On je ocenio da je sinoćnji incident u Negotinu “apsolutno identičan” napadu na Borka Stefanovića u Kruševcu s tim što su, kako je rekao, napadi na pojedince u malim sredinama koji pokazuju otpor režimu, “mnogo strašniji” od napada na opozicione lidere. Dodao je i da se još uvek “ne zna ko je naručio napad na lidera Levice u Kruševcu, a ljudi koji su izvršioci, deo su ekipe čuvenog Makragića koja je ubeđivala i Mariju Lukić iz Brusa da povuče svoje prijave protiv predsednika opštine”.

„Dragoljub Simonović i dalje je na čelu Grocke, iako postoje jasni dokazi da je naručio ubistvo novinara Milana Jovanovića. Zbog toga ćemo u ponedeljak, 18. marta, organizovati protest ispred zgrade opštine Grocka, jer je sramota da takav čovek bude na njenom čelu. Još veća je sramota da je čuveni Jutka i dalje predsednik opštine Brus. Dali smo rok da ukoliko ne bude u minimalnom zakonskom roku zakazana sednica lokalne skupštine i ne razreši bandita koji je i dalje na vlasti, da ćemo doći u Brus i umešati se u sprovođenje pravde i zakona“, poručio je Đilas, dodavši da su nasilnici poslati i juče u Kuršumliju sa nalogom da pokušaju da izazovu incident na tamošnjem protestu, te da svi ovi slučajevi potvrđuju jedan trend nasilništva koji je sinoć kulminirao brutalnim napadom na Strahinju Ćirića u Negotinu.

Predsedavajući Saveza za Srbiju i predsednik Demokratske stranke Zoran Lutovac ocenio je da je su ljudi širom Srbije zbog svog učešća u protestima izloženi stalnim pritiscima i različitim oblicima nasilja. Kako je naveo, u Pećincima je čoveku otrovan pas kao opomena zbog njegovog protestovanja, u Baču buše gume na automobilima, u Rumi i Apatinu su ljudi prebačeni na niža radna mesta… Brutalni napad na Ćirića kulminacija je nasilja, a nasilje se nastavlja jer se na njega ne reaguje. Napadači na Borka Stefanovića i Milana Jovanovića i dalje su na slobodi, okrivljeni se pozivaju na sud svoje parije, a partija sudi na osnovu samo dva kriterijuma – lojalnost i uticaj na rejting Aleksandra Vučića, poručio je Lutovac.