Jovanović: Krivične prijave protiv Radojičića, Vesića i Ljajića zbog izgradnje gondole i seče stabala

Šef odborničke grupe „Savez za Srbiju“ u Skupštini Beograda Nikola Jovanović najavio je danas da će Savez podneti krivične prijave protiv gradskih čelnika i ministra turizma Rasima Ljajića zbog gradnje žičare na Kalemegdanu, i da će pozvati građane da brane Beogradsku tvrđavu od „ludila današnjih beogradskih dahija“.

„Fikus gradonačelnik Zoran Radojičić je, povodom izgradnje gondole, pre desetak dana izjavio: ’Beograd više nikad neće biti isti’. U pravu je, tačnije: Beograd više nikad neće biti Beograd“, rekao je Jovanović na Kalemegdanu, gde je, pored posečenih stabala, održao konferenciju za novinare sa jednim od osnivača Saveza Draganom Đilasom.

Žičarom se ugrožavaju dva najveća blaga Beograda: netaknut pogled na ušće Save u Dunav i pojas oko Kalemegdanske tvrđave, naveo je Jovanović.

„Ukazivali smo u gradskoj skupštini na ekonomsku suludost ovog projekta, koji će građane Beograda i Srbije koštati 15 miliona evra, četvoročlanu porodicu za svaku povratnu vožnju još tri hiljade dinara, i koji bi i po izgradnji ostao večito subvencionisano preduzeće grada“, dodao je Jovanović.

Jovanović je istakao da su, međutim, još veća šteta od ekonomske sečenje zaštićenih stabala, naruženi pogled na ušće Save u Dunav, kao i oštećenja pojasa, a potencijalno i zidina Beogradske tvrđave.

„Ukoliko se izgradnja gondole momentalno ne zaustavi, Savez za Srbiju će podneti krivičnu prijavu protiv gradonačelnika Beograda Zorana Radojičića, njegovog zamenika Gorana Vesića i ministra turizma Rasima Ljajića“, najavio je Jovanović.
Jovanović je Ljajiću, Radojičiću i Vesiću uputio po jednu direktnu poruku.

„Ljajiću, ukoliko tvrdiš da će se ovo isplatiti za šest godina, nađi privatne investitore ili plati iz svog džepa. Nemoj zavlačiti ruku u džep građana, samo da bi se slikao i otišao kući“, rekao je Jovanović.

„Radojičiću, nadimak fikus će vremenom otpasti, ostaćeš u istoriji kao gradonačelnik koji je upropastio Beograd“, poručio je šef odborničke grupe SZS gradonačelniku Beograda.

„Vesiću, dok podnosiš krivičnu prijavu za ’uništavanje imovine’ protiv predsednika gradske opštine za skidanje parking tabli, SZS ti poručuje: troškovi za ovu budalaštinu će se naplatiti od tebe i učesnika ovog suludog projekta, kad se uspostavi pravna država“, rekao je Jovanović.

Jovanović je najavio da će SZS pozvati građane da zajedno sa odbornicima Saveza rukama brane Beogradsku tvrđavu od ludila današnjih beogradskih dahija.

Jedan od lidera SZS i nekadašnji gradonačelnik Beograda Dragan Đilas kazao je da je plan izgradnje gondole pokazao „neznanje, bahatost i aroganciju ljudi koji vode grad“ i dodao da su platani za vreme njegove vlasti posečeni u Bulevaru kralja Aleksandra na osnovu studija Šumarskog fakulteta, te da to „nije bila ideja Grada Beograda“ već je to učinjeno zbog bezbednosti građana.

„U isto vreme smo pokrenuli akciju, kompanije u Beogradu i Beograđani finansirali nove platane i kao što vidite oni i danas rastu. U to vreme nije bila ideja naša da sečemo platane već smo to dobili od ozbiljnih ljudi koji su završili škole“, rekao je Đilas.

On je kazao da predsednik Opštine Čajetina Milan Stamatović na Zlatiboru gradi gondolu za 13 miliona evra koja je sedam puta veća od one koja je planirana u Beogradu i dodao da nije protiv toga da se grad modernizuje.

Pored posečenog stabla platana postavljeni su transparenti na kojima je pisalo „Ubili su nas zbog gondole, dišite na beton i 350 rsd do NBG-a“ i „Zatim ruše i tvrđavu i tad ćemo ćutati“.