Država da da 80% plate do 60.000 dinara

Predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas prezentovao je uživo na Fejsbuku 20 mera za oporavak privrede.

Đilas je u svom obraćanju rekao da se Savez za Srbiju od prvog dana svega što se dešava u Srbiji sa koronavirosom trudio da maksimalno izbaci svaku politiku iz ove priče i da se bavi isključivo stvarima i merama koje mogu da pomognu ljudima.

– Mere smo u startu podelili na mere za očuvanje zdravlja ljudi i ekonomske mere, zato što smo, naravno, bili svesni da će situacija u privredi svakog dana biti sve gora i gora, teža i teža. Dali smo niz predloga, neki od njih su do sada već prihvaćeni od strane državnih organa, neki i dalje, nažalost, nisu. Kao naš radni doprinos razradili smo 20 mera za privredu Srbije, koje treba da pomognu da privreda preživi ovo vreme koronavirusa, i da kasnije može da nastavi funkcioniše – rekao je Đilas.

– Prva mera je plaćanje 80 odsto zarade za zadržavanje zaposlenih, kao i za ljude koji su dobili otkaz u sektorima koji su pogođeni koronavirusom, s tim što iznos po zaposlenom ne može preći 60.000 dinara ali ni biti manji od zagarantovane minimalne plate na nivou Srbije. Ova mera se odnosi kako na stalno zaposlene tako i na sve zaposlene preko studentskih i omladinskih  zadruga, kao i agencija za zapošljavanje radnika po ugovoru.

– Druga mera je plaćanje bolovanja za jednog roditelje dece mlađe od 12 godina, koji moraju da ostanu kod kuće. Predsednik države je to obećao pre sedam dana, ali ne postoji takva uredba. Jedno od dvoje roditelja mora da čuva decu, ne može da radi. Obično su to majke, ali ne mora. Predsednik Vučić je rekao da će plate biti 100 odsto isplaćenje, ali pošto te uredbe i dalje nema, ljudi su u potpunom haosu.

Ovde možete pročitati sve predložene mere:

20 mera za oporavak privrede

1. Plaćanje 80% zarade za zadržavanje zaposlenih, kao i za ljude koji su dobili otkaz u sektorima koji su pogođeni koronavirusom, s tim što iznos po zaposlenom ne može preći 60.000 dinara ali ni biti manji od zagarantovane minimalne plate na nivou Srbije.

2. Plaćanje bolovanja za jednog roditelja dece mlađe od 12 godina, koji moraju da ostanu kod kuće

3. Bonusi za sve zaposlene koji nastavljaju da rade u uslovima ugroženog zdravlja

4. Odlaganje plaćanje poreza i doprinosa za period maj-jun 2020. godine, koji će poreski obveznici moći da plate u 24 mesečne rate

5. Ukidanje obaveze plaćanja parafiskalnih nameta za period mart-jun 2020. godine za sva pravna lica u ugroženim sektorima privrede